Glosář

ArchiválieDokument, který byl vzhledem k době vzniku, obsahu, původu, vnějším znakům a trvalé hodnotě dané politickým, hospodářským, právním, historickým, kulturním, vědeckým nebo informačním významem vybrán ve veřejném zájmu k trvalému uchování a byl vzat do evidence archiválií (§ 2, písm. f) Zákona)
Archivní metadataJsou popisné informace, které jsou vytěžovány informačním systémem digitálního archivu.
archseznam.xmlSoubor podle přílohy 4 NSESSS obsahující výsledek výběru archiválií. Seznam obsahuje identifikátory kořenové entity v daném GeoSIP
DatabázeJe strukturovaná, ale i nestrukturovaná sestava dat v počítačové podobě, uložená v jediném nebo více počítačích, ale dostupná různými způsoby.
Datový balíček AIPInformační balíček („Archival Information Package“), který je trvale uchováván v digitálním archivu.
Datový balíček DIPInformační balíček („Dissemination Information Package“), který je žadateli předložen v případě vyžádání dat z digitálního archivu.
Datový balíček SIPInformační balíček („Submission Information Package“) určený k exportu nebo přenosu entit, dat, dokumentů nebo datasetů z různých informačních systémů do digitálního archivu.
Datový formátDatový formát je způsob kódování komponenty, který zajišťuje uložení dokumentunebo jeho části (částí) pro účely zpracování výpočetní technikou a jeho znázornění.Pojem „datový formát“ se pro účely národního standardu užívá v obdobném významujako „formát“.
Datový formát akceptovanýJe takový datový formát, který se archivář rozhodne akceptovat, např. ve chvíli kdy originální datový formát nemá alternativu ve výstupních formátech nebo jeho konverze znamenala významnou datovou ztrátu.
Datový formát výstupní (Výstupní datový formát)Je datový formát, který je ukotven v legislativě ČR a je vhodný pro trvalé uchování v digitálním archivu.  Výstupní formáty jsou zveřejněny v §23  Vyhlášky č. 259/2012 Sb., o podrobnostech výkonu spisové služby
Datový set/DatasetDigitální dataset (datový balíček) je evidenční jednotka označující sadu dat, která byla původně vytvořena nebo spravována prostřednictvím výpočetní techniky a která byla vybrána za archiválii a jejíž replika je uložena v Národním archivu nebo archivu oprávněném k ukládání archiválií v digitální podobě nebo bezpečnostním archivu. Dataset (datový balíček) má obvykle podobu polí a tabulek, ve kterých jsou obsažena a strukturována data (např. spisy, výsledky průzkumu, sčítání lidu, inventáře, databáze, prezentace, webové stránky, matematické modely apod.) včetně počtu záznamů a jejich celkové velikosti vyjádřené v bytech. Digitální dataset (datový balíček) je evidenční jednotkou pro nezpracované archiválie. Spisy tvoří datové balíčky pro předávání dokumentů a jejich metadat do archivu.
DigitálníPojem „digitální“ vyjadřuje způsob zpracování entity představovaný numerickým řetězcem tvořeným čísly „1“ a „0“ (proud bitů) interpretovatelný pomocí výpočetní techniky. Pojem „elektronický“ se pro účely národního standardu užívá obdobně.
Digitální archivJe sestava nástrojů, databází a služeb, které zajišťují integritu, autenticitu a dlouhodobou čitelnost digitálních objektů a informací.
DokumentDokumentem je každá písemná, obrazová, zvuková nebo jiná zaznamenaná informace, ať již v podobě analogové nebo digitální, která byla vytvořena původcem nebo byla původci doručena [§ 2 písm. e) zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
DROIDNástroj pro identifikaci formátů, je využíván v rámci NDA. https://www.nationalarchives.gov.uk/information-management/manage-information/preserving-digital-records/droid/
Dublin Core Metadata SetZákladní metadatové schéma skládájící se z 15 základních elementů, které je celosvětově využíváno v různých oborech a je společným jádrem různých metadatových schémat.
EAD (Encoded Archival Description)Mezinárodně uznávaný standard XML pro tvorbu strukturovaných archivních pomůcek užívaných v digitálním prostředí založený na archivním popisném standardu ISAD(G). V současné verzi EAD3 jej představuje XML schéma ve třech možných syntaxích: XSD, Relax NG a  XSD. Umožňuje zachytit strukturovaný popis obsahu archiválií uvnitř archivních fondů nebo sbírek bez ohledu na jejich rozsah a složitost vnitřní struktury.
ElektronickýPojem „elektronický“ se pro účely národního standardu používá obdobně jako pojem „digitální“. Analogové nahrávky, i když je lze považovat za elektronické, však nejsou pro účely národního standardu považovány za „elektronické“, neboť je nelze jako takové spravovat prostředky výpočetní techniky; za tímto účelem je nutné je převést (konvertovat) do digitální podoby. Podle zásad užití požadavků stanovených národním standardem lze analogové nahrávky ukládat pouze jako dokumenty v analogové podobě (fyzické dokumenty).
Elektronický dokumentElektronický dokument je jakýkoli obsah uchovávaný v elektronické podobě, zejména jako text nebo zvuková, vizuální nebo audiovizuální nahrávka [čl. 3 bod 35 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 910/2014 ze dne 23. července 2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu a o zrušení směrnice 1999/93/ES].
ExportExport je proces vytvoření repliky elektronických seskupení a dokumentů spojený s vytvořením metadat těchto seskupení a dokumentů, a to za účelem převedení vzniklé repliky do jiného systému. Exportovaná seskupení, dokumenty zůstávají zachovány v původním systému, nejsou tedy na rozdíl od přenosu bezprostředně po jeho realizaci smazány. Úspěšný export do digitálního archivu je doplněn záznamem příslušného jednoznačného identifikátoru digitálního archivu.
Geografický informační systém/GISje počítačový informační systém, který umožňuje ukládat, spravovat a analyzovat prostorová data
Geoobjektabstraktní zobrazení jevu reálného světa související s určitou polohou nebo zeměpisnou oblastí.
INSPIREJe infrastruktura pro prostorové informace v Evropském společenství, pro kterou stanoví směrnice 2007/2/ES obecná pravidla pro zřízení infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství pro účely politik Společenství v oblasti životního prostředí a politik nebo činností, které mohou mít vliv na životní prostředí. Rozsah prostorových dat je součástí přílohy směrnice 2007/2/ES. Směrnice je implementována zákonem č. 380/2009 Sb., který novelizuje zákon č. 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí a zákonem č. 200/1994 Sb. o zeměměřictví.
InteroperabilitaMožnost kombinace souborů prostorových dat a vzájemné komunikace mezi službami bez opakovaných ručních zásahů tak, aby bylo dosaženo soudržného výsledku a aby byla zvýšena přidaná hodnota souborů prostorových dat a služeb založených na prostorových datech

Jednoznačný identifikátor
Jednoznačný identifikátor je znak pevně spojený s entitou zajišťující jeho nezaměnitelnost a jedinečnost. Jednoznačný identifikátor obsahuje vždy označení původce, popřípadě zkratku označení původce, a to ve formě alfanumerického kódu.

Komponenta
Komponentou v digitální podobě se rozumí jednoznačně vymezený proud bitů tvořící počítačový soubor.
KonverzeKonverze je proces transformace jedné nebo více komponent do jiného formátu. Výsledkem konverze je ztvárnění.
LTP systémSrv. Digitální archiv
MetadataMetadaty se rozumí data popisující souvislosti, obsah a strukturu dokumentů a jejich správu v průběhu času [§ 2 písm. o) Zákona].
Metadatový katalogStrukturovaná dokumentace o spravovaných datasetech. Původci pomáhá efektivně spravovat a vyhodnocovat prostorová data a umožňuje uživatelům pohodlnou práci s prostorovými daty.
METS (Metadata Encoding and Transmission Standard)Standard vytvořený Kongresovou knihovnou ve Washingtonu založený na jazyce XML, který slouží pro výměnu popisných, administrativních a strukturálních metadat s ohledem na objekty uvnitř digitálního repozitáře. Umožňuje zahrnout i další metadatová schémata např. Dublin Core, MODS, PREMIS atd. Jako výměnný formát pro tvorbu datových balíčků SIP jej od roku 2012 využívá i Národní standard pro elektronické systémy spisové služby (jeho příloha č. 3).
Model/Náhledová dataV případě datového setu s prostorovými daty se tímto rozumí dokument ve výstupním datovém formátu, který v jednoduché podobě znázorní obsah datasetu, např. v podobě statických obrazových dat ve výstupním datovém formátu pdf/a nebo jpg.
Národní archivní portál/NArPArchiválie v digitální podobě jsou vybírány, předávány a zpřístupňovány způsobem umožňujícím dálkový přístup prostřednictvím národního portálu pro zpřístupnění archiválií v digitální podobě, jehož správcem je Národní archiv.
OAIS (Open Archival Information System)Mezinárodně standardizovaný referenční model, užívaný v oblasti uchovávání digitálních dokumentů, je definován normou ISO 14721:2012  
ObjektJe entita spravovaná v informačním systému.
OGC (Open Geospatial Consortium)Mezinárodní standardizační organizace založená na dobrovolné shodě a za účelem spolupráce na procesu otevřené shody podporující vývoj a implementaci standardů pro geoprostorová data a služby

Otevřená data/Open data
Jsou informace zveřejňované způsobem umožňujícím dálkový přístup v otevřeném a strojově čitelném formátu, jejichž způsob ani účel následného využití není omezen a které jsou evidovány v národním katalogu otevřených dat. Otevřená data jsou vysoce efektivní způsob zveřejňování informací veřejného sektoru. 
PRONOMPRONOM je on-line informační systém o formátech datových souborů a jejich podpůrných softwarových produktech. Původně vyvinut pro podporu Národního archivu Spojeného království, nyní je veřejně přístupný. Využívá jej nástroj pro identifikaci formátů DROID. http://www.nationalarchives.gov.uk/PRONOM/Default.aspx
Prostorová dataProstorová data zahrnují všechny typy dat, které jsou prostorově určeny, tedy přímo nebo nepřímo odkazují na určitou polohu nebo zeměpisnou oblast. Zpravidla jsou určena geometrickým objektem a prostorovými vztahy s okolím (topologií).
Průvodka NArPSoubor vznikající v rámci transformace dat portálem, je povinně součástí informačního balíčku. Poskytuje vazbu mezi jednotlivými komponentami v informačním balíčku a jejich popisem a současně obsahuje popisná metadata archiválií ve standardu EAD. Tato metadata mohou pocházet ze zdrojového souboru mets.xml a nebo jsou vložena v průběhu předání archiválií. Průvodka je uložena v AIPu v adresáři objects pod názvem pruvodka.xml.
PřenosPřenos je proces přemístění dokumentů nebo datasetů spolu s jejich metadaty do jiného systému. Účelem přenosu je zejména převést vybrané dokumenty nebo datasety do digitálního archivu.
PůvodceJe každý, z jehož činnosti dokument vznikl; za dokument vzniklý z činnosti původce se považuje rovněž dokument, který byl původci doručen nebo jinak předán
PUID (Pronom Unique Identifier)Jednoznačný identifikátor souborových formátů v registru PRONOM
Rastrová dataJedná se o síť polí v řádcích a sloupcích (tzv. pixelech), kdy pole obsahují hodnotu. Data uložená v rastrové podobě zobrazují vlastnosti nebo hodnoty z reálného světa jako např. eroze krajiny, teplota, úhrny srážek atd.
Soubor METS.xml a jeho elementyJe soubor, kterým původce předává metadatové informace ve strukturované podobě digitálnímu archivu.
Souřadnicové systémyJsou matematická pravidla, která umožňují ke každé hodnotě souřadnic přiřadit polohu objektu a naopak – souřadnicový systém1 (coordinate reference system – CRS). Souřadnicových systémů existuje v geoinformatice velké množství, přičemž každý z nich se různou měrou hodí pro práci v různých měřítkách a na různých územích, v závislosti na tom, jaké referenční těleso a případně kartografické zobrazení používá. Řídí se standardem ISO 19111:2019
Vektorová dataSoubor geometrických elementů reprezentující fenomény reálného světa jako diskrétní prvky. Prvky jsou reprezentovány body, liniemi a polygony.
Vektorový modelVektorový model je nazývaný podle způsobu vyjádření jeho jednotlivých částí – úseků křivek s jasně definovanou velikostí a směrem – vektorem. Model používá k vyjádření (kódování) geometrických dat tři základní grafické elementy
VrstvaJe sestavou geografických dat. Jako vrstva mohou být zobrazeny vektorové prvky, rastrové mapy anebo také trojrozměrné scény/modely.
Výběr archiváliíPosouzení hodnoty dokumentů a rozhodnutí o jejich vybrání za archiválie a zařazení do evidence archiválií (§ 2 písm. g) Zákona)
Webová službaWebová služba je nástroj umožňující komunikaci a výměnu informací prostřednictvím sítě Internet.
WMS (Web Map Service)  Webová mapová služba; jedná se o standard vyvinutý a dále rozšiřovaný OGC, umožňuje sdílení geografické informace ve formě rastrových map v prostředí Internetu.
ZnázorněníZnázorněním je uživatelsky srozumitelná interpretace dokumentu nebo datasetu v digitální podobě. Znázornění má zpravidla podobu zobrazení na obrazovce, tiskového výstupu, zvukové nebo multimediální prezentace.
ZničeníZničením se rozumí proces likvidace entit, který znemožňuje jejich rekonstrukci a identifikaci jejich obsahu.
ZtvárněníZtvárněním se rozumí výsledek konverze nebo převedení dokumentu, kterým je vyjádřena transformace dokumentu nebo komponenty při použití jednoho nebo více formátů odlišných od původních formátů. Ztvárnění se zpravidla vytvářejí pro uchování dokumentů v digitální podobě za účelem minimalizace rizika ztráty přístupu k jejichobsahu v čase. Například dokumenty vyhotovené v proprietárním datovém formátu musí být uloženy jako ztvárnění ve výstupním datovém formátu stanoveném prováděcím právním předpisem upravujícím podrobnosti výkonu spisové služby (například PDF/A). Výsledkem konverze dokumentu je ztvárnění některých nebo všech jeho komponent.